images

BCAA

BCAA  (branched chained amino acids)- jest to suplement diety przeznaczony nie tylko dla kulturystów ale może być też stosowany przez każdego człowieka.

Na czym polega fenomen BCAA? 

- Przede wszystkim hamuje rozpad tkanki mięśniowej i poprawia jej wytrzymałość.

Z czego składa się BCAA?

- Jest to zestaw trzech rozgałęzionych aminokwasów: Waliny, Leucyny i izoleucyny mają one w organizmie swoje wiodące funkcje:

1) Rzeźbią ciało

2) Redukują tkankę tłuszczową

3) Zwiększają wytrzymałość mięśni

4) Stymulują pracę nerwów, co wiąże się z mniejszym odczuwaniem bólu i zmęczenia

5) Przyspieszają budowę tkanki mięśniowej ( zwiększają anabolizm)

Dlaczego suplementacja BCAA jest tak ważna ?

Podczas wzmożonego wysiłku w organizmie wytwarza się amoniak, jest to uboczny produkt rozkładu aminokwasów. Proporcjonalnie im większa ilość amoniaku w organizmie tym większa ilość białka ulega rozkładowi w mięśniach. Na Nasze szczęście naukowcy stworzyli BCAA, które obniża zawartość amoniaku w organizmie i spowalnia degradację białek mięśniowych. W związku z tym osoby regularnie uprawiające sport ( wysiłek fizyczny) powinny przyjmować ten suplement zarówno przed jak i po treningu.

Które BCAA najlepiej wybrać ? 

Jest wiele sposób kierowania się w kierunku jednej lub drugiej firmy, która zajmuje się produkcją suplementów. Wśród wielu różnych natrafiłem na spore wahania jeśli chodzi o stężenia poszczególnych składników. Nie będę przychylał się do żadnego z producentów jednak przy zakupie radzę dokładnie zapoznać się ze stężeniami 3 głównych aminokwasów: Waliny, Leucyny i Izoleucyny.