White powder on black reflective surface, closeup

Kreatyna- monohydrat czy jabłczan ?

Kreatyna, to nierozłączna część naszego organizmu, innymi słowy każdy z Nas ją posiada. Jednak jej funkcje są zazwyczaj nie znane a jednak bardzo ważne.

Kreatyna odpowiada przede wszystkim za transport białka w organizmie, toteż uzupełnianie jej około treningowo wydaje się jak najbardziej funkcjonalne.

Kreatynę można podzielić na monohydrat, jabłczan i pochodne ( jednak zajmiemy się tylko pierwszymi dwoma)

1) Monohydrat- Potocznie mówi się, że po tym rodzaju kreatyny się puchnie, jest to prawda, gdyż za pośrednictwem tego przekaźnika do mięśni dostarczana jest woda przez to zwiększają one swoją objętość. Możemy sobie wyobrazić trójkąt włókien mięśniowych jako układ zamknięty, do którego sukcesywnie jest podawana woda. Powoduje ona rozciągnięcie mięśni i optyczne ich zwiększenie. Jednak w tym wypadku występuje skutek uboczny tzn. zbyt mocne rozciągnięcie włókien.

Drugim skutkiem ubocznym są oczywiście ” spadki” czyli nagłe ubytki wody z mięśni, niestety oprócz nagłego spadku masy mięśniowej, włókna stają się wiotkie i bardziej podatne na kontuzję

2) Jabłczan- Można powiedzieć, że jest to bardziej nowoczesna kreatyna. W tym wypadku, zamiast dostarczać wody do włókien mięśniowych, jabłczan absorbuje białko i przyłącza je bezpośrednio do mięśnia. innymi słowy, przyrosty masy są wolniejsze niż w przypadku monohydratu jednak na pewno trwalsze, gdyż mięsień jest budowany z białek a nie sztucznie pompowany wodą.

Kreatyna jest znacznie lepiej przyswajalna do organizmu z glukozą, tzn, że zamiast w wodzie, lepiej rozpuścić ją np. w soku, lub też bezpośrednio po zażyciu kreatyny, spożyć też odżywkę białkową. Jej wchłanialność wtedy jest największa.

Po kreatynę sięgają głównie mężczyźni jednak badania dowodzą, że dla kobiet ma ona również zbawienne skutki. W wielu badaniach zarówno w krótko jak i długo terminowych odnotowywane były znaczne poprawy wydolności organizmu i niewielki ale sukcesywny przyrost tkanki mięśniowej ( oczywiście badania przeprowadzanie na jabłczanie). Kreatyna nie wpływa również ujemnie na gospodarkę hormonalną u kobiet, jest bezpieczna.

 

Na koniec jeszcze kiedy przyjmować. Przede wszystkim około treningowo. Mówi się o godzinie przez treningiem i pół godziny po. Literatura mówi o tym , że nie ma różnicy w sposobie jej zażywania tzn, chodzi o regularność toteż w dni nie treningowe można jej w ogóle nie przyjmować.     Enjoy !