Glukozamina z nowej perspektywy

Krajobraz za oknem wydawał się być taki piękny nic nie przeszkadzało aby udać się na trening outdoor. W zamyśle, kilka minut biegu, potem podniesienie częstotliwości ( trening HIT) i na koniec stretching ( rozciągnie). Jednak prawda o treningach w większych aglomeracjach okazała się być mnie przychylna. Zamiast biegu rozgrzewkowego potknąłem się o wystającą płytę chodnikową, żeby później wciągnąć całkiem obfitą chmurę dymu pozostawioną przez podrasowanego żuka. Po tych doznaniach nie miałem już ochoty na dalsze trenowanie, do tego wszystkiego doszedł jeszcze ból w stawach i całość zwieńczyło stwierdzenie, którego używa się w takich sytuacjach ( każdy ma pewnie własne ulubione). Długo zastanawiałem się co zrobić aby uniknąć treningów w zatłoczonym mieście, jednym ze znakomitych pomysłów był trening o godzinie tak wczesnej, że ludzie jeszcze śpią. Wiecie co ? nie ma takiej, bo jeśli jeszcze nie powstawali to inni nawet się nie położyli. Alternatywą okazał się być mój pokaźny wieżowiec. 8 pięter nie wydawało się być do tej pory wyzwaniem gdy działały obie windy. Jednak trening miał polegać na pokonywaniu kolejnych kondygnacji pieszo..  Świetny pomysł, cisza spokój i niedaleko do domu. Okazało się jednak, że problem ze stawami objawia się nie tylko na zatłoczonych ulicach. Pomyślałem, że czas powalczyć z własnymi dolegliwościami. – Tak relacjonuje swoje zmagania jeden z czytelników Perfect Body.
Teraz czas na Glukozaminę.

Chyba Każdy kiedyś słyszał, że jak bolą stawy to trzeba brać glukozaminę, jednak wiedza kończy się zazwyczaj w tym miejscu, choć co bardziej dociekliwi wiedzą jeszcze kiedy i w jakich ilościach trzeba ją zażywać.

- Jako, że glukozamina jest składnikiem a wręcz prekursorem polisacharydów ( wielocukrów) i połączonych z nimi białek budujących chrząstkę stawową, można wnioskować, że może ona poprawić stan chrząstki stawowej.
- Liczne badania dowiodły, że glukozamina nie tylko łagodzi skutki choroby stawów ale również regeneruje stawy.

 

Jak to ma się do sportowców ?

- Glukozamina poprawia nie tylko stan chrząstki stawowej ale również innych biernych elementów ruchu. Jak wiemy są one znacznie silniejsze od aktywnych mięśni, gdyż przenoszą siły generowane przez włókienka mięśniowe. ) Gdyby były słabsze do mięśnie rwały by ścięgna).

ABY KOMÓRKI SATELITARNE MNOŻYŁY SIĘ I PRODUKOWAŁY NOWE, DODATKOWE JĄDRA, MIĘŚNIE MUSZĄ ZAWIERAĆ WYSTARCZAJĄCĄ ILOŚĆ GLUKOZAMINY.  To stwierdzenie jest kierowane głównie do młodych adeptów siłowni oraz innych dyscyplin, którzy omijają suplementy regenerujące tkankę łączną szerokim łukiem. Jeżeli więc ćwiczymy siłowo, dbając głównie o przyrost masy mięśniowej, a nie dbamy o wspomaganie tkanki łącznej, włókna mięśniowe stają się coraz większe i coraz silniejsze, zaś bierne elementy aparatu ruchu słabną powodując np. zwyrodnienia.

INSULINA AKTYWUJE PROCES PRZEMIANY GLUKOZY W GLUKOZAMINĘ.

Jak wiadomo insulina to najsilniejszy hormon anaboliczny stymulujący produkcję białek w mięśniach, musi to oznaczać, że molekuła ta jest wyraźnie niezbędna do budowy masy mięśniowej. Do czego jednak glukozamina ? łatwiej będzie to zrozumieć dokładnie śledząc budowę mięśni:

- Mięsień jest rozwarstwionym ścięgnem, tworzącym sieć rusztowania dla przytwierdzonych do niego komórek włókien mięśniowych) Każde włókno mięśniowe otula otula na całej jego długości powłoka struktury ścięgnistej tkanki łącznej, które jest jakby rurką wychodzącą ze ścięgna po jednej stronie brzuśca i wychodzącą po jego drugiej stronie. A więc, kiedy następuje przyrost to wraz z rośnięciem włókien mięśniowych powinny rozrastać się również struktury oplatające.

tkanka-laczna-wlasciwa_70429

- Istnieje kolejny zbawienny efekt zażywania glukozaminy. Jest ona nieodzownym składnikiem jądra komórkowego. Warto zobrazować sobie, że ponad połowa glukozaminy znajdującej się w mięśniach gromadzi się w jądrach, nie będzie to może zaskoczeniem jeśli przypomnimy się, że włókna mięśniowe to komórki wielojądrzaste i to zawierające nie dwa czy trzy jądra ale ok. 75 na każdym minimetrze. Po co tyle tych organelli komórkowych zapytacie.

- Białka włókien mięśniowych ulegają ciągłego degradacji ( bardzo wzmożona podczas treningu). Muszą być one na bieżąco odnawiane. A odnawianiem zajmują się ? tak- jądra komórkowe. Kiedy więc dochodzi do rozległego uszkodzenie białek mięśniowych w skutek dźwigania dużych ciężarów, ma miejsce rozlewanie się komórek satelitarnych w uszkodzonym włóknie i zasilanie go w dodatkowe jądra. Te dodatkowe jądra produkują więcej białek kurczliwych, co zwiększa ilość miofibryli a w konsekwencji masę naszych mięśni.

Konkludując glukozamina powinna być w hierarchii zażywanych suplementów bardzo wysoko. Na pewno na równi z aminokwasami czy białkiem. Jednak dokładnie śledząc drogę glukozaminy w naszym organizmie można dojść do wniosku, że jest ona niezbędna.

Krótkie podsumowanie:

Glukozamina:

- Łagodzi bóle stawów

- Odnawia tkankę chrzęstną

- Jest niezbędnym elementem tkanki łącznej

- Jest głównym składnikiem jąder komórkowych niezbędnych do mnożenia się komórek satelitarnych ( a więc do wzrostu mięśni).

Gonatubifit poleca: Gold Glucosamine 1000 firmy Olimp.

gli

Bibliografia:

1. Magazyn Perfect Body- 18 października 2012 r.